رولیک نوار نقاله

میله هایی به شکل استوانه ای شکل هستند که در امتداد و زیر یک تسمه نوار نقاله قرار می گیرند گاهی اوقات به عنوان نوار نقاله نیز شناخته می شوند. رولیک های نوار نقاله به دو دسته رولیک خط رفت Carrying  و رولیک خط برگشت Return idler تقسیم بندی می شوند. از رولیک نوار نقاله برای انتقال با زاویه ۴۵ درجه  استفاده می شود. در ساخت این رولیک ها از لوله های برون درز (مانسیمان) استفاده می شود. رولیک ها را می توان با توجه به تقریبا هر نوع انتقالی تولید کرد. برخی از متغیر ها جهت تولید رولیک عبارتند از : میزان تحمل بار ، اندازه یاتاقان ، قطر لوله ، ضخامت لوله ، نوع سر شفت رولیک و …

انواع رولیک نوار نقاله عبارتند از : رولیک ساده (Plain Idler Rollers) ، رولیک استوانه ای یا مخروطی (Tapered Idler Rollers) ، رولیک روکش دار لاستیکی (Ribber Idler Rollers) ، رولیک با حلقه های لاستیکی پیچشی (Rubber Dise Idler Rollers) ، رولیک با حلقه های مارپیچ و فولادی (Steel Screw Idler Rollers) ، رولیک ضربه گیر (Impact Idler Rollers) .
رولیک ساده (Plain Idler Rollers)

رولیک های ساده رایج ترین نوع رولیک می باشند از آنها برای پشتیبانی و شکل دادن به تسمه نوار نقاله استفاده می شود. رولیک های ساده را می توان در فرورفتگی های خط انتقال مواد یا گذرگاه ها نصب کرد. رولیک های ساده نیز می توانند در قسمت برگشت تسمه نوار نقاله تعبیه شوند.رولیک مخروطی (Tapered Idler Rollers)

از این رولیک در خطوط رفت و برگشت می توان استفاده کرد.رولیک روکش دار لاستیکی (Rubber-Coated Idller Rollers)

نام این رولیک برگرفته از پوشش لاستیکی روی رولیک می باشد. رولیک های روکش دار لاستیکی دوام و ضربه پذیری بیشتری نسبت به رولیک های ساده دارند.رولیک با حلقه های لاستیکی پیچشی (Rubber Dise Idler Rollers)

در این رولیک حلقه های لاستیکی بادامی با فواصل منظم در امتداد غلتک قرار می گیرند در دو انتهای رولیک حلقه های لاستیکی به هم چسبیده اند تا پشتیبانی بیشتری از لبه های تسمه نوار نقاله ارائه دهند. جدا کردن حلقه های لاستیکی امکان پذیر نیست و هر کدام در محل خود قرار گرفته اند از این رولیک معمولا در خطوط برگشت که مواد باقی مانده از انتقال روی تسمه مانده است استفاده می شود تا عمل تمیز کردن تسمه نوار نقاله انجام گیرد. نوع دیگر این رولیک ها با حلقه های لاستیکی چسبیده به هم در کل طول رولیک می باشند که جهت تمیز کردن تسمه نوار نقاله بکار می روند.رولیک با حلقه های مارپیچ و فولادی (Steel Screw Idler Rollers)

رولیک با حلقه های مارپیچ فولادی شبیه به نوع لاستیکی می باشد با این تفاوت که رولیک با حلقه های مارپیچ فولادی عملکرد شستشوی تسمه نوار نقاله را با بازده بیشتری انجام می دهد. بنابراین از این رولیک در انتقال مواد سنگین استفاده می شود.رولیک ضربه گیر (Impact Idler Rollers)

تمام سطح این رولیک توسط لاستیک های ضربه گیر حلقه ای با ضخامت و دوام بالا پوشانده شده است. رولیک ضربه گیر هنگام نصب در محل بارگیری مواد به کاهش نیرو های ضربه ای وارد به رولیک و تسمه نوار نقاله کمک می کند که موجب طول عمر بالاتر تسمه و رولیک می گردد.